טיפול פסיכוסוציאלי בחולי סכיזופרניה

שילוב של פארמקולוגיה ופסיכותרפיה בטיפול בסכיזופרניה מאפשר להגיע למצב יציב ללא ירידות ועליות שהינו רמיסיה. תרפיה פסיכוסוציאלית יעילה בשדה הטיפולי בתחום בריאות הנפש.

רבים מהמתמודדים עם סכיזופרניה אינם זקוקים לאשפוז ארוך. הם בדרך כלל, ממשיכים להיות במעקב פסיכיאטרי אמבולטורי. אבל אפילו כאשר הם לא נמצאים במצב פסיכוטי, רבים מהם נתקלים בקשיים רציניים בחיי היומיומיים. מדובר בקשיי תקשורת עם הסובבים, קבלת החלטה, מוטיבציה, יוזמה ורציה, תפקוד, יצירת קשר והחזקתו לאורך זמן. זה הנושאים שמהווים מוקדים בפסיכותרפיה אינדיוודואלית, שנפגשים לשיחות קבועות מתוכננות בין המטופל לבין פסיכותרפבט או עובדת סוציאלית. פסיכותרפיה הינה טיפול בהפרעה נפשית באמצעות מילים. אפשרות לחלוק בחוויותיו עם פסיכותרפיסט אמפטי תסייע למתמודד עם סכיזופרניה להבין את עצמו יותר טוב ולחפש דרכים לשפר את מצבו הנפשי. השיחות הפרטניות מתייחסות למוקדים שונים, כגון קשיים מעבר ובהווה, התלבטויות, חוויות, מחשבות, רגשות ויחסים.

כמו כן בשיחות טיפוליות פסיכוטרפיסט משתמש בפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית, שעוזרת למטופל להתבונן בראיית עצמו,זולת ועולם שסביבו. פסיכותרפיה קוגניטיבית מדגישה השפעת המחשבה על רגש והתנהגות. כמו כן הגישה הקוגניטיבית יכולה לסייע לבן אדם לשנות את אופן חשיבתו ובעקבות כך לשנות את התפיסתו, הדבר יאפשר לבן אדם להרגיש היטב. התייחסות למצב “כאן ועכשיו” מבדילה את הפסיכותרפיה הקוגניטיבית ההתנהגותית מסוגים שונים של פסיכותרפיות, שמטפלות בתחום בריאות הנפש. הפסיכותרפיה הקוגניטיבית ההתנהגותית משמשת לחיפוש אמצעי שיפור של מצבו הנפשי הנוכחי של המתמודד עם סכיזופרניה.

כמו כן קיימת תרפיה פסיכוסוציאלית שמתמקדת בתהליך שיקום של נפגע נפש. להתקדמות בתהליך השיקום משתמשים בוועדת סל שיקום שמביאה פטרונות בתחום דיור בנפרד מהמשפחה ורכישת מיומנויות חיים עצמאיים בקהילה, השלמת 12 שנות לימוד, השלמת בגרויות, לימודים בקורסים מקצועיים, חיפוש מקום עבודה, העשרת שעות פנאי וטיפול שיניים.

תמיכה בבני משפחה של מתמודד עם סכיזופרניה מהווה תחום נוסף של התרפיה הפסיכוסוציאלית. מלבד אשפוז נפגע נפש חיי במסגרת המשפחה. לכן חשוב שבני המשפחה יקבלו הסבר מקיף על סכיזופרניה, כיצד היא באה לידי ביטוי, מהם סימני הדרדרות, מה לצפות מהחולה בסכיזופרניה וכדו’. ככל שבני המשפחה יכירו היטב את הליך המחלה הנפשית, כך ידעו יותר לתרום ליציבות המצב לאורך זמן.

הפסיכותרפיה הקוגניטיבית ההתנהגותית והתרפיה הפסיכוסוציאלית עוזרות למתמודדים עם סכיזופרניה לנהל את המחלה ולשמור על יציבותם במצב רמיסיה, הדבר יאפשר לנפגעי נפש לחיות בחיים מלאים ומאושרים.

מאמרים בנושא:
נתינת שירות בהפרעה דו-קוטבית ובסכיזופרניה
סיוע סוציאלי (סל שיקום)
יעוץ להורים ובני משפחה של נפגע נפש
היסטורית היווצרות תהליך השיקום של נפגעי נפש בישראל