תהליך קבלת החלטה ופתרון ביעיות

יש אנשים שבקלות מקבלים החלטה, ויש אנשים שמתקשים להגיע להחלטה אפילו פשוטה ביותר. כל רגע בחיים בני אדם נאלצים לעסוק בבחירה. יש סיטואציות שבהן נשאלות שאלות יומיומיות כגון “איזה מוצרי מזון לקנות היום?”, “מה היום ללבוש?”, “כיצד לבלות סוף שבוע?” וכדו’. בדרך כלל ההחלטות האלו מתקבלות באופן אוטומטי. אבל יש סיטואציות שקובעות ומשנות משמעותית את כל החיים. למשל, נישואין או גירושין, מעבר למקום עבודה חדש, רכישת דירה, ירידה מהארץ, השקעה וכו’. מצוין אם בן אדם מתמצא בבחירתו, אבל אם הוא מתלבט ולא יכול להגיע להחלטה – הוא עלול לשקוע בסיטואציה.

לעיתים קרובות ההחלטות מהוות שינוי גדול בחיים, אין מספיק אומץ לב והתלבטויות ממושכות. לפעמים שלב התלבטויות מסייע להגדיר את הבעיה ואת המטרה, לנתח את המצב, לשקול יתרונות וחסרונות, לאסוף יותר מדע ועל סמך זה לקבל החלטה. אבל לפעמים כל הנתונים וכל המדע לא עוזרים וקבלת ההחלטה נדחת לתקופה הלא מוגדרת. מפחיד לפתוח עסק פרטי, מפחיד להשקיע כסף, מפחיד לעשות הצהרת אהבה, מפחיד לעזוב מדינה, מפחיד לשנות את ההרגלים ואת החיים. לבן אדם אופייני לפחד והפחד הינו רגש נורמטיבי וטבעי. אבל קורה שבגלל פחד לטעות בן אדם נסוג ומוותר על קבלת החלטה עצמית ונכנע להחלטות הזולת. ביבוא הרגע בן אדם יגלה שהוא חווה את החיים הזרים לו. שהוא לא חווה את החיים משלו – אפילו שיהיה בחייו מקום לטעות –חיים ייחודיים ואינדיוודואליים בעלי בחירה משלו.

אם בן אדם מרגיש, שמתקשה לקבל החלטה או לפתור בעיה, רצוי לפנות לפסיכותרפיה. פסיכותרפיסט יסייע להתמודד עם המכשולים הפוגעים בתהליך קבלת החלטה ופתרון בעיות.